Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele –Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele –Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele –Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele –Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.
Zachęcamy do obejrzenia filmu z realizacji projektu!
Wykorzystując archiwalne zdjęcia, filmy o osiedlu i wspomnienia mieszkańców namalowali mural przedstawiający klimat przedwojennych Skorup.
Zadanie zostało zrealizowane w ramach Programu Regrantingowego „Aktywni sąsiedzi” dofinansowanego ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.
W ramach przedsięwzięcia dzieci i młodzież wzięli udział warsztatach prowadzonych przez wolontariuszy europejskich, szkoleniu dotyczącym realizacji Programu Uwrażliwiania na Odmienność „Przygody Innego” czy happeningu „Czy znasz Cele Zrównoważonego Rozwoju?”. Zwieńczeniem inicjatywy było malowanie Celów na ścianach szkolnych korytarzy. Działanie odbyło się w ramach projektu „Szkolna Ambasada Celów Zrównoważonego Rozwoju” współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Projekt trwał rok i składał się z trzech zjazdów szkoleniowych kształcących w młodych ludziach cechy i umiejętności liderskie oraz wizyty studyjnej do Gdańska. Efektem podróży do Gdańska było powstanie 6 etiud filmowych, które uczniowie zaprezentowali w swoich lokalnych społecznościach w trakcie obchodów 100lecia niepodległości. Młodzież zrealizowała również akcje na rzecz społeczności lokalnych. Młodzież z Kleszczel przygotowała grę miejską na podstawie questingu. Uczniowie z Supraśla zorganizowali debatę oksfordzką z udziałem burmistrza. Liderki z Białegostoku zebrały pieniądze i utorzyły „Rumiany zakątek” jako miejsce odpoczynku dla uczniów. Zespół z Wasilkowa stworzył projekt „jednodniowego muzeum”, a młodzież z Gródka zebrała środki finansowe i zakupiła kosze do segregacji śmieci.
Dwa zajazdy i wizyta studyjna wzmocniły ich na tyle, że byli gotowi podjąć samodzielne działania w swoich społecznościach szkolnych i lokalnych. Efekty okazały się imponujące – aukcje charytatywne, pozyskanie funduszy na wyposażenie świetlicy, stworzenie radiowęzła, strefy relaksu, gry miejskiej czy muralu. Jeszcze raz młodzież udowodniła, że tkwi w niej wielki potencjał i chęć do działania. Zadanie zostało sfinansowane z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Było to kompleksowe szkolenie, które przygotowało 33 edukatorów i nauczycieli z różnych miejscowości województwa podlaskiego (m.in. Białystok, Łomża, Suwałki) do obecnej i przyszłej pracy edukacyjnej z nowymi grupami uchodźców m.in. z Syrii, Czeczeni czy Ukrainy oraz grupami zróżnicowanymi kulturowo. Uczestnicy Szkoły mogli poznać m.in. specyfikę procedury azylowej w Polsce; zagadnienia dotyczące recepcji i integracji uchodźców; uwarunkowania konfliktów wojennych w Syrii i na Ukrainie; wybrane elementy kultury syryjskiej, ukraińskiej, czeczeńskiej i islamu; nabyć wiedzę na temat pracy z grupą zróżnicowaną kulturowo oraz poznać praktyczne zastosowanie wybranych metod wykorzystywanych w edukacji międzykulturowej. Dobór kadry oraz program przygotowany przez specjalistów w tej materii zapewnił wysoką jakość kształcenia, co przełożyło się na dobre przygotowanie uczestników do podejmowania inicjatyw edukacyjnych w środowiskach lokalnych. Obowiązek przeprowadzania przynajmniej jednego działania edukacyjnego sprawił, że uczestnicy stali się multiplikatorami zdobytej wiedzy i umiejętności.
Projekt „Podlaska Szkoła Otwartości” zrealizowany został w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
W ramach projektu powstał reportaż THE BORDERS – EUROPEAN DREAM
Projekt miał również wzbogacić ofertę obchodów 450 lecia nadania praw miejskich miastu. W ramach projektu młodzież zorganizowała trzy duże akcje: Wielki Quiz wiedzy o historii Wasilkowa, Grę Miejską „Wehikuł czasu” opartą na metodzie questingu oraz mural poświęcony wielokulturowości Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Działania sfinansowane zostały w ramach programu grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam” organizowanego przez Fundację Banku Zachodniego WBK.
Naszym zdaniem jest to doskonały przykład lokalnej aktywności i międzysektorowej współpracy. Dzięki współpracy Fundacji, Gimnazjum im. ks. Wacława Rabczyńskiego, Stowarzyszenia Wizna 1939, Firmy Unicell Poland, Burmistrza Wasilkowa i nieocenionego Rafała Roskowińskiego powstał mural historyczny, który zdobi okolicę i edukuje mieszkańców. A co najważniejsze nawiązana współpraca owocuje kolejnymi artystycznymi realizacjami. Wszystkim zaangażowanym w jego stworzenie serdecznie gratulujemy!